Времеплов- Декември е месец на Божиќните дрвја

479

Историја на божикни дрвја во Америка почнува во раните години на 19. век. Постојат сведоштва за новогодишни елки, кои се појавуваат во САД неколку години пред кралското елка да се појави во американски списанија.

Едно класично предание е тоа што хесијските војници славеле околу елка кога Џорџ Вашингтон ги изненадил во битката кај Трентон. Континенталната армија ја преминала реката Делавер за да ги изненади Хесианците за божиќната ноќ 1776 година, но не постои документација за присуство на новогодишната елка.

Друга приказна е дека еден војник од Хесиан, кој се случи во Конектикат, ја направил првата американска елка во 1777 година. Иако тоа е прифатено во Лос Анџелес, во Конектикат, исто така не изгледа како документација за приказната.

Во доцните 1800-ти приказна објави дека еден германски имигрант, Август Имгард, ја формирал првата американска новогодишна елка во Воостер, Охајо, во 1847 година. Приказната за Имгард често се појавувала во весниците со основната верзија на приказната, дека Имгард, по пристигнувањето во Америка, беше носталгичен за Божиќ. Така тој го исекол врвот на смреканото дрво, го донесол во домот и го украсил со рачно изработени хартиени орнаменти и мали свеќи.

Во некои верзии на приказната на “Имгард”, тој имал локална кутија за лакирања како ѕвезда на врвот на дрвото, а понекогаш му било кажано дека го украсувал дрвото со бонбони од трска. Неговите потомци ја сочувале приказната за неговото Божиќно дрв од 1840 година. Но, постои документирана приказна за една претходна елка во Америка.

Професорот на колеџот Харвард во Кембриџ, Масачусетс, Чарлс Фоллен е познат по тоа што во средината на 1830-тите години поставил новогодишна елка во својот дом, повеќе од една деценија пред Август Имгард да пристигне во Охајо.

Британскиот писател Хариет Мартино ги посети Фоллен и неговото семејство на Божиќ 1835 година, а подоцна ја опишал сцената. Фоллен го украсил врвот на смрека со мали свеќи и им подари на неговиот син Чарли, кој имал три години. Првата печатена слика на новогодишна елка во Америка се чини дека се случила една година подоцна, во 1836 година. Божиќна книга за подароци насловена “Странски подароци”, напишана од Херман Бокум, германски имигрант кој, како Чарлс Фоллен, предавал на Харвард илустрација на мајка и неколку мали деца кои стојат околу едно дрво осветлено со свеќи.

Првите весници за Божиќните дрвја

Божиќното дрво на  Кралицата Викторија и принцот Алберт стана познато во Америка кон крајот на 1840-тите години, а во 1850-тите извештаите за новогодишни дрвја почнаа да се појавуваат во американските весници.

Еден извештај во весникот го опиша “Интересен фестивал- елка”, кој се разгледуваше во Конкорд, Масачусетс, на Бадник 1853 година. Според сметката во републиканците во Спрингфилд, “учествувале сите деца на градот”, а некој облечен како свети Никола им делел подароци.

Две години подоцна, во 1855 година, Тајмс-Пикајун во Њу Орлеанс објави статија во која се наведува дека епископската црква на Свети Павле ќе постави елка. “Ова е германски обичај”, објасни весникот, “и оној што беше донесен во последните години во оваа земја, на големо задоволство на младите луѓе, кои се нејзините посебни корисници”. Во написот во весникот Њу Орлеанс се дадени детали што укажуваат на тоа дека многу читатели ќе бидат непознати со концептот:

Се избира дрво од зимзелени зрна, во големина прилагодена на димензиите на просторијата во која е прикажана, при што багажникот и гранките треба да бидат обесени со брилијантни светла и натоварени од најниската купена до највисоката гранка, со Божиќни подароци, деликатеси, украси, итн., Од секоја замислена разновидност, формирајќи совршен магацин на ретки подароци од стариот Дедо Мраз. Еден весник “Филаделфија”, The Press, објави натпис на Божиќ 1857 година, во кој детално се објаснува како различни етнички групи донесоа свои Божиќни обичаи во Америка. Таа рече: “Од Германија, особено, доаѓа елката, обесени сите круг со подароци од секаков вид, прошарани со толпи мали палта, кои го осветлуваат дрвото и возбудуваат општо восхит”.

И дотогаш, еден вработен на Томас Едисон ја создал првата електрична елка во 1880-тите, обичајот на новогодишната елка, без оглед на неговото потекло, беше постојано воспоставен.

Постојат голем број на непроверени приказни за новогодишните елки во Белата куќа во средината на 1800-тите. Но, се чини дека првиот документиран изглед на елката не беше до 1889 година. Претседателот Бенџамин Харисон, кој секогаш имаше репутација дека е еден од помалку интересни претседатели, сепак беше многу заинтересиран за Божиќните прослави.

До крајот на 19 век, Божикните дрвја станаа распространета традиција низ цела Америка. Подоцна се засили глобалното проширување на Божиќното и Новогодишно дрво-Елката наполнета со светилки и подароци за волшебниот Дедо Мраз.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.