Глазгов и Ливерпул- два града домаќини за Евровизија 2022

40
Следната Евровизија ќе се одржи во мај 2023 година. Би-Би-Си ажурираше за процесот на наддавање за 67. Избор за песна на Евровизија и потврди дека два града, Глазгов и Ливерпул, остануваат во конкуренција за град домаќин во 2023 година.
Уште во август, беше објавено дека 7 градови (Бирмингем, Глазгов, Лидс, Ливерпул, Манчестер, Њукасл и Шефилд) влегле во потесниот избор за градови домаќини, сега останаа Глазгов и Ливерпул…
Оваа година Торино беше град домаќин, а Евровизија беше неверојатна. Украина победи, но ситуацијата не дозволува следната Евровизија да биде  во Украина, па ќе биде во Велика Британија, како второпласирана земја.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.