Интересни информации од светот на храната -10 топ шпански рецепти

1012

Следниве се рецептите кои ги препорачуваме да се обидат кујните кои се нови во шпанската кујна. Оваа листа вклучува јадења кои се некои од најкарактеристичните или претставници на шпанската кујна или најпознатите.

Tortilla Espanola- шпански омлет

Тортилла Еспанола, шпански омлет

На “тортилја española” треба да биде најчестото шпанско јадење. Ако сте ја посетиле Шпанија, сте го виделе во кафулињата и “тапас” барови насекаде. За среќа, “tortilla española” или “tortilla de patata”, како што се нарекува, не е тешко јадење, но потребно е малку пракса да се преврти без да се истури.

 

Gasspacho- Андалузиска студена супа од домати

Gazpacho Андалузија ладна супа од домати

Ова јадење се нарекува “супа” поради недостаток на подобар термин. Со свежи состојки како домати, краставици, пиперки, масло и оцет за да ги именувате неколку, се смета за порција од зеленчук. Како супа, може да се сервира во сад, иако може да се служи како ладен пијалак во висока чаша со мраз.

Paella de Mariso- шпански рецепт за ориз со морски плодови 

Paella de Marisco морска храна Paella

“Паела” е најпознато меѓународно познато јадење на Шпанија. Таа потекнува од фармите на Валенсија како јадење за оброк, направени преку отворен пламен во полињата и еволуирале во најпознатите шпански јадења во и надвор од Шпанија. Таа доаѓа во многу сорти сега, вклучувајќи морска храна и вегетаријанец. “Paella de Marisco” е веројатно најпопуларната верзија.

Алиоли сос- лук и мајонез

Alioli шпански лук мајонез

“Алиоли” е сос од мајонез од лук, кој потекнува од Каталуна и служи со многу различни јадења и како состојка во многу други. Ако сте почетник на шпанската подготовка на храна, обидете се да ги подготвите едноставните “patatas con alioli” или “компири со али сос” како “тапа”.

 

Empanadas  Galegas -Галиција 

Емпанада галициски промет или пасти

Нема повеќе совршена храна за патување од “empanadas” или мала верзија наречена “empanadillas”. Тие се вкусни оброци исполнети со различни пломби. Традиционалното полнење за овие промет е туна или мелено месо и зачини. Со потекло од провинцијата Галиција, “empanadas” се исклучително популарни насекаде низ Шпанија и Латинска Америка.

Gambas al Ajillo – ракчиња во лук

Gambas al Ajillo Ракчиња во лук
 

Еден од најчестите “тапас” на Шпанија, “Gambas al Ajillo” е брз, лесен и полн вкус на лук. Вашите гости ќе побараат рецепт по првиот залак и само ќе знаете колку е едноставно да се подготви.

 

Lechazo (Cordero) Асадо Печено Свирче Јагне

Kordero asado- печено јагнешко

Нежната печена јагнешко печење е омилено јадење од регионот на Кастила во централна Шпанија. Се пече се додека не е крцкаво од надвор и толку нежно во внатрешноста што речиси паѓа од коската. Не бара посебен прибор за готвење и е едноставен за правење.

“Cochinillo Asado-печено свинско 

Cochinillo Asado Roast Sourling Pig

“Cochinillo Asado” или печена песна свиња е една од најкарактеристичните јадења во кујната на Castilla. Градот Сеговија е познат по ова јадење, каде што свињите се печени додека месото не е толку нежно што се сече со плочи! “Кочинино Асадо” се јаде насекаде – од најмалото село до најголемите градови и практично има култ што следи!

 

Фавада Астуријана -едноставен астуриски грав и колбаси 

Фавада Астуријана Астуријски грав и колбас од колбас“Фавада Астуријана” е типично јадење од Астурија, направено со грав, колбаси, шунка, месо и домати. Ако немате време или сите состојки, обидете се со овој поедноставен “fabada” рецепт, за кој не се бара прекуноќно натопување, зема половина од времето за готвење и само неколку состојки.
  • Сорито-сос од домати
  • Шпански доматен сос Sofrito (в)

    “Sofrito” е основен сос од домати кој се прави низ цела Шпанија. Домати, кромид, лук, зелени пиперки и маслиново масло се содржат во тава, така што киселината во доматите се меша и се меша со вкусот на кромидот, црниот пипер и лукот. Може да се јаде со ориз или јајца, но често се користи како состојка во друг оброк.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.