Jazz day во КИЦ Битола

29
Се приклучуваме кон големото семејство на џез културата. Ви го најавуваме настапот на Оливер Самоуилан џез квартет во Недела на 30.04.23 Офицерски дом – Плато 13.00 часот, велат од МКЦ Битола.
Соработката помеѓу францускиот џез музичар Оливиер Самоуилан со македонските џез музичари Поповски Сашо, Иван Бејков и Ратко Даутовски е континуитет на предходната соработка на Jazz Factory Festival. Џез музиката е универзален јaзик кој не познава граници, стилови, нации… Џез музиката е музичка синергија, која е во постојано движење, инспирација во од… Музика која зависи исклучително од духот и вештината на музичарите. По втор пат International Jazz Day во Културен и иформативен центар Битола на 30.04 со почеток во 13.00 ч. на платото на Офицерски дом – КИЦ Битола.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.