Ќе се пеат најубавите филмски песни

39
На 28 февруари 2024 година, во НОБ од 20 часот за првпат ќе се одржи Оскаровска гала вечер. Најубавите филмски песни наградени со Оскар ќе ги изведат поп и оперски пејачи во придружба на Оркестарот на НОБ и Националниот џез оркестар.
Настанот ќе започне со црвен тепих во 19:30 чaсот.
Ќе настапат Наде Талевска, Андријана Јаневска, Маја Гроздановска- Панчева, Ана Петановска, Ана Мицковска, Игор Дурловски, Горан Наумовски, Даниел Данн и Христијан Тоневски. 
Диригент е Бисера Чадловска, а настанот е во режија на Дејан Прошев. Водителка ќе биде Миланка Рашиќ (на фотодот), долгогодишен македонски коментатор на Оскарите.
Церемонијата на Академијата за филмска уметност и наука е закажана на 11 март во Лос Анџелес.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.