КулАрт кујна: Куглоф со малини и лимон

1789

Куглоф со малини и лимон

Во голем сад промешајте ги сувите состојќи:
– 3 чаши брашно
– ¾ лажичка сода бикарбона
– лажичка прашак за пециво– прстофат сол
Во друг сад промешајте:
– 1 ½ чаша шеќер
– 1 чаша масло (најдобро би било растопено кокосово)
– 1 чаша павлака
– три поголеми јајца
– 1 лажичка екстракт од ванила
– 2 лажици сок од лимон
– 1 ½ лажица рендана кора од лимон
Овие состојќи добро измешајте ги и смесата потоа префрлете ја во садот со сувите состојки. Мешајте додека не се создаде хомогена смеса ( треба да биде прилично густа). Додадете ги малините, околу 350 грама, измешајте и префрлете ја смесата во калап за куглов кој сте го намастиле со масло за готвење.
Печете го колачот 15 минути во загреана рерна на 180 степени. Кога кугловиот ќе се олади извадете го од калапот и декорирајте според ваша желба. Послужете со кафе или чај и уживајте во овој прекрасен десерт.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.