Ексклузивен концерт на “40 FINGERS” во Македонска филхармонија

1070

Ексклузивниот квартет со акустични гитари, во кои членуваат италијанските гитаристи Matteo Brenci, Emanuele Grafitti, Andrea Vittori i Marco Steffi ќе може да ги чуете  на 09.03.2020 (понеделник) 20ч во Македoнска Филхармонија (нова концертна сала)

Четворица музичари, со сосема различни музички приказни, кои поединечно на италијанската музичка сцена се веќе добро познати по многуте проекти,
преку т.н. техника  fingerpicking на акустични гитари кои истражуваат нови звучни универзуми, изведувајќи широк репертоар на оригинални дела  до познати музички теми аранжирани  за четири гитари. На овој начин тие ни овозможуваат врвна музичка изведба  што ја воодушевува публиката.
Реинтерпретација на одличните класици на модерната музика,
од Piazzollа до Beatles, од Dire Straits до Eric Clapton, изразувајки се во различни музички правци од џез до латиноамериканската музика.
Најлегендарните  песни и најдобрите звуци испреплетени во одлично искуство ќе донесат возбудливо искуство за публиката.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.