“Тумба фест 2022” ќе се одржи на 31 август

193

 

Во Куманово, на 31 август ќе се пеат шегобијни песни, на новото издание на фестивалот “Тумба фест”. Местото на случување ќе биде Центарот за култура “Трајко Прокопиев” од 20 часот.

Директорот Драган  Јаким, ветува голема забава, со познати пејачки имиња.

Редоследот на компоциџи е следен :

1. ВЕСЕЉАЦИ -ГРУПА ДИНАСТИЈА
2 .МОДЕРНО ВРЕМЕ СжНИ -ИВАН СТОИНЕВ
3 .НЕДОСТИЖНА ЗА ТЕБЕ- ИРЕНА ПЕТРОВА
4 .ВЕСЕЛИ СЕ ЗЕТЕ- АЦЕ ТРИФУНОВСКИ
5 .БРАТ ЗА БРАТА, СИРЕЊЕ ЗА ПАРЕ- МЕТОДИЈА СТОЛЕСКИ
6 .ДРАЃЕ ПИШМАНЛИЈА- САШО НИКОЛОВСКИ САШО
7 .ИСПОД МИРА ТРИСТА ВИРА- МИРОСЛАВ КРСТЕВСКИ
8 .НИЕ ОХРИЃАНИТЕ -ПЕТАР НЕЧОВСКИ
9 .ЧУВ СИ ГО СТОМАКУТ- ЛИЛЈАНА ПРНАРКОВА
10. КОМШИКЕ УБАВА -ГИЗДАВА РИСТО КРАПОВСКИ
11 .МАРАТОНАЦ- АНЕТА НАКОВСКА
12. ЕЈ ЈОВКЕ КУМАНОВКЕ- НИНО ВЕЛИЧКОВСКИ
13 .ПЕСНА НАША- ДУШКО ГЕОРГИЕВСКИ
14 .СЕ МОЕ И ТВОЕ Е- КАТЕРИНА БРЕЗЕВА И СОНАТА
15 .ЛЕПОТА СЕ ЦЕНИ- РУМИАНА ПОПОВА
16 .МИСТЕР КИРЕ БЕРБЕРОТ- БЛАГИЦА ПАВЛОВСКА
17 .ПЕСМА ЗА БАБА ЦАНУ- МИЛЕ КУЗМАНОВСКИ
18 .ЛЕНЧЕ И ЗОНЕ- ЕЛЕНА ВЕЛЕВСКА

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.