Програма на 40.Скопје џез фестивал

181

20 октомври 2021

НОБ, 20 часот
-MATS GUSTAFSSON (Шведска)
-LINDA MAY HAN OH (САД)

21 октомври
МКЦ Кино Фросина, 18 часот
-BLUE NOTE RECORDS: BEYOND THE NOTES (документарен филм)
***
-НОБ, 20 часот
-TANIA GIANNOULI TRIO (Грција)
-JAKOB BRO QUARTET feat. MARK TURNER, -JORGE ROSSY & THOMAS MORGAN
(Данска/САД/Шпанија)

22 октомври
НОБ, 20 часот
-YORDAN KOSTOV ENSEMBLE
(С. Македонија)
-L.U.M.E. (Португалија)
МКЦ Дансинг сала, 24 часот
-MOOR MOTHER with DUDÙ KOUATE & MATS GUSTAFSSON (САД/Шведска)

23 октомври
-МКЦ Кино Фросина, 18 часот
-ARETHA FRANKLIN: AMAZING GRACE (документарен филм)

НОБ, 20 часот
-SHAKE STEW (Австрија)
-NU MUSIC 4 feat. CHRISTER BOTHÉN,
-GORAN KAJFEŠ, MATS GUSTAFSSON & OKAY TEMIZ (Шведска/Турција)

24 октомври
-МКЦ Кино Фросина, 16 часот
-Промоција на две нови ЦД изданија:
Yordan Kostov Ensemble
-Svetlost + Odron Ritual Orchestra
Награда за најдобар млад македонски џез музичар + концерт
AJS QUARTET (Албанија)
****
НОБ, 20 часот
-ROBERTO FONSECA TRIO (Куба)

ПРОГРАМА ПЛУС:
18 октомври
МКЦ Галерија, 19 часот
-„Компликувај едноставно“ – отворање на изложба на постерите на SJF
-ARETHA FRANKLIN: AMAZING GRACE (документарен филм) – премиера

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.