Со џезерот Ори Даган ќе се затвори Скопско лето 2022

70

На 30. јули со почеток во 21 часот концерт ќе одржи Ори Даган, џез вокалист од Торонто, Канада, лауреат на неколку Северноамерикански натпревари меѓу кои и GREAT AMERICAN SONG Contest, кој ќе настапи заедно со врвни македонски џез инструменталисти: Трајче Велков – труба, Иван Иванов – тенор саксофон, Кирил Кузманов – алт саксофон, Сашко Николовски – тромбон, Гордан Спасовски – пијано, Зоран Костадиновски – гитара, Кирил Туфекчиевски – контрабас и
Виктор Филиповски – тапани.
Овој проект со кој ќе се затвори овогодинешното издание на фестивалот Скопско Лето е истовремено и европска премиера односно промоцијата на новиот авторски албум “Click Right Here” на вокалистот Ори Даган. Проектот истовремено предвиден и како можност за несекојдневна соработка помеѓу џез уметници од сосема различни средини во контекст на естетика и сензибилитет, е во организација на Канадскиот Музички Центар во Скопје при ПОЛИФОНИЈА и Davorius Productions на Давор Јордановски.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.