Торино, Италија, ќе биде домаќин на 66. натпревар за песна на Евровизија во мај 2022 година

163

Италијанскиот град Торино победи во трката да стане град домаќин на 66. натпревар за песна на Евровизија, откако триумфираше над 16 други конкурентни понуди.
Натпреварот ќе се одржи во Палаолимпико во вторник 10, четврток 12 и сабота 14 мај 2022 година.
Извршниот супервизор на натпреварот за песна на Евровизија Мартин Остердал рече:
„Торино е совршен град домаќин за 66. натпревар за песна на Евровизија.
Како што видовме за време на Зимските олимписки игри во 2006 година, ПалаОлимпико ги задоволува сите барања потребни за да се организира глобален настан од вакви размери и бевме многу импресионирани од ентузијазмот и посветеноста на Градот Торино, кој ќе дочека илјадници фанови следниот мај.
Ова ќе биде прв натпревар за песна на Евровизија што ќе се одржи во Италија по 30 години и, заедно со нашиот радиодифузер Раи, ние сме решени да го направиме специјален “ додаде тој.
Оваа година Евровизијата се одржа во Ротердам, каде победи групата “Манескин” до песната “Цити е буони”, со што ја однесоа Евровизија во Италија.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.