Националниот џез оркестар го одржа својот прв концерт

16


Скопје, 24 јануари 2023

Националниот џез оркестар синоќа го одржа својот прв концерт во на Опера и балет. Диригентот на Оркестарот беше Џијан Емин.
Концертот беше колаж од композиции, компонирани од истакнати музички творци но и млади таленти, Гордан Спасов, Трајче Велков, Зоран Костадиновски, Иван Петеовски, Алек Пејовски, Владимир Николов, Гоце Стевковски, Сашко Николовски, Илија Пејовски, Џијан Емин.
Со овој концерт новата национална музичка установа свечено го отпочна своето работење.
Директор е перкусионистот Гоце Стевковски.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.