“Палјачи”, утревечер во Опера и балет

48

ПАЛЈАЧИ – Руџеро Леонкавало
27.1.2023 – 20 часот

Драматичната опера „ПАЛЈАЧИ“ од италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет на 27 јануари 2023 (петок), со почеток во 20 часот.
Ремек-делото на веризмот, опера за љубов, неверство, убиство… ќе се изведе под диригентската палка на Иван Еминовиќ, во режија на Дејан Прошев, сценографијата е на Илина Ангеловска, костимограф е Никола Булески, кореограф: Олга Панго, концерт – мајстор: Јане Бакевски, хор – мајстор: Јасмина Ѓорѓеска.
Настапуваат: Зоран Сотиров, Билјана Јосифов, Борис Трајанов, Благој Нацоски и Драган Ампов. Балетските солисти: Ендру Кук (Англија), Агим Бафтии и Меланија Гоцевска. Хорот и оркестарот на Националната опера и балет.

Настапуваат хорот и оркестарот на Национална опера и балет

Инфо за авторската и солистичката екипа: www.operabalet.mk

Билети:
Билетарница:078 426 536 ; 02 3118 451
Онлајн: www.operabalet.mk

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.