СЕЌАВАЊА: Ервин Бах и ТИНА Тарнер тоа беше љубов на прв поглед!

19

 

Една година без Тина!

На денешен ден минатата година нѐ напушти Тина Тарнер. Најголемата музичка кралица на сите времиња!

Љубовната приказна на Тина Тарнер и Ервин Бах беше нешто што остана многу чисто и убаво, но никогаш до крај неоткриено.

Ервин Бах и Тина Тарнер тоа беше љубов на прв поглед! Тина Тарнер, суперѕвезда, легенда, сила и извор на инспирација за милиони луѓе низ светот, кога минатата година почина, на 24 мај 2023 на 83-годишна возраст, светот уште еднаш одекна во стилот на нејзината експлозија. За жал, тој ден од тага.

Тина, кралицата на музиката, од распродажба на арени, до прием во Рокенрол холот на славните, до дружба со најголемите рок ѕвезди, вклучувајќи го и Мик Џегер, изгради неверојатна кариера на автентичност, сила, упорност и континуирана иновација. Тоа ќе го заклучи и списанието Сансет булевар, пишувајќи за неа.

“ТИНА”, таканасловениот документарен филм на HBO од 2021 година, ја прикажа пејачката како ја раскажува сопствената приказна и го објаснува нејзиното искуство како преживеана од злоупотреба и траума од нејзиниот поранешен сопруг, Ајк Тарнер (со кого роди еден син, покрај својот прв син од бракот со Рејмонд Крег, и уште два посвоени од претходниот брак на Ајк) , како и новиот живот кој почна да го гради врз основа на доверба, бестрашност и будистички верувања.

За време на нејзиното патување до исцелување, Тина Тарнер ја пронајде љубовта на нејзиниот живот, нејзиниот втор сопруг, Ервин Бах, кој беше покрај неа со децении, до нејзината смрт на 24 мај 2023 година.

За него малку се знае. Но, сепак барем доволно.

Кога двојката првпат се запозна, Ервин Бах беше извршен директор на издавачката куќа во европскиот огранок на издавачката куќа на Тина Тарнер, ЕМИ. Тој беше испратен од нејзиниот долгогодишен менаџер Роџер Дејвис да ја земе од аеродромот. Во документарецот на HBO, Тина се присети дека веднаш бил привлечен кон него. „Срцето ми се растропа бам- бум“, рече таа.

„Тоа значи дека една душа се сретна со другата, а рацете ми се тресеа. А Роџер ми рече: „Тина, ќе се возиш со Ервин“, а јас сакав да одам, “Ај!”.

Таа се потсетуваше понатаму, велејќи: „Тој беше толку различен, толку опуштен, толку удобен, толку непретенциозен и тоа беше почетокот на нашата врска“.

Ервин во “ТИНА” изјави дека двојката е сè уште исто толку лудо вљубена: „Тоа е љубов, тоа е нешто што и двајцата го имаме еден за друг. Јас секогаш го нарекувам електрично полнење. Тоа чувство е сè уште со мене. Тоа е во моето срце. Се чувствувам многу топло поради ова“.

Ервин ѝ донираше бубрег на Тина откако таа почна да се соочува со тешки здравствени проблеми. Во нејзините мемоари од 2018 година, My Love Story, Тина Тарнер откри дека две години претходно, зголемениот висок крвен притисок ѝ предизвикал нејзините бубрези да функционираат со 20 проценти и дека тие „брзо паѓаат“. Сеќавајќи се дека се соочила со можноста за смрт, таа ја сподели тајнатандека Бах бил тој што ја поддржал и ѝ понудил да ѝ донира еден од своите бубрези наместо ѕвездата да мора да оди на дијализа – тоа беше гест што Тарнер некогаш го нарекуваше „ подарок на животот“.

 

Иако првпат се запозна во средината на 1980-тите, Тарнер и Бах официјално се венчаа дури 27 години подоцна, во јули 2013 година. Со нив беа Опра Винфри, Гејл Кинг, Дејвид Боуви, Џорџо Армани, Брајан Адамс, Роџер Дејвис и Ерос Рамацоти. Тарнер носеше декадентен фустан на Џорџо Армани украсен со кристали Сваровски и побара сите присутни жени да носат бели, а машките присутни вечерни фустани со црни вратоврски. По свадбата, Тарнер откри дека била во постојана состојба на нирвана поради радоста што ја добива од нејзиниот сопруг Бах, кого таа го опишуваше како „сила на природата сама по себе, никогаш ни најмалку не бил исплашен од мојата кариера, моите таленти или мојата слава“.

Иако малку се знае за личниот живот на Бах, добро е познат во музичката индустрија. Работеше со артисти како Квин, Пол Макартни, Пинк Флојд и Радиохед како управен директор на EMI Recorded Music Switzerland.

Бах накратко се занимава со глума, добивајќи улога во филмот од 1999 година Maldito amor: Demasiado tarde . Тој, исто така, помогна во создавање на документарниот филм на HBO од 2021 година за неговата сопруга ТИНА.

 

Валентина Ѓоргиевска Парго 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.