ЕКОЛОГИЈА: Третирањето против комарци во цел Југоисточен Регион

25

И годинава, на територијата на целиот Југоисточен Регион, ќе се спроведе третирањето против комарци. Ваквата одлука беше донесена на 15. седница на Советот за развој на ЈИПР, на која градоначалниците се согласија за заемна активност- спроведување на дезинсекцијата на подрачјата на 10. општини. Заради навремено извршување на прскањата, беше заклучено во најбрз рок да се распише јавна набавка за прибирање најповолна понуда.
Третирањата против комарци предвидуваат повеќекратни ларвицидни и авионски прскања против ларви од комарци и возрасни комарци. 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.