Новинарите Марија Реша од Филипините и Дмитриј Муратов од Русија се добитници на Нобеловата награда за мир за 2021

176

Новинарите Марија Реша од Филипините и Дмитриј Муратов од Русија се добитници на Нобеловата награда за мир за 2021 година, објави денеска претседателот на норвешкиот Нобелов комитет, Берит Рајс-Андерсен.
Реша и Муратов беа одликувани за „храбрата борба за слобода на изразување на Филипините и Русија“, додаде Рајс-Андерсен на прес-конференција.
„Во исто време, тие се претставници на сите новинари кои се залагаат за тие идеали во свет во кој демократијата и слободата на медиумите се соочуваат со се понеповолни услови“, изјави таа.
Престижната награда е придружена со златен медал и парична награда во износ од 10 милиони шведски круни, што е нешто повеќе од 1,14 милиони долари.
Паричниот износ на наградата доаѓа од наследството што го остави креаторот на наградата, шведскиот пронаоѓач Алфред Нобел, кој почина во 1895 година.
Минатата година наградата ја доби Светската програма за храна на Обединетите нации, која беше воспоставена во 1961 година со цел борба против гладот ​​низ целиот свет. Таа гранка на Агенцијата за храна и земјоделство на Обединетите нации, со седиште во Рим, тогаш беше пофалена за нејзините напори да ја спречи употребата на гладот ​​како оружје за војна и конфликти.
Досега беа објавени годинашните добитници на Нобеловата награда за физиологија или медицина, физика, хемија и литература.
Добитникот на Нобеловата награда за економија ќе биде објавен следната недела.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.