Предвелигденска фотографија : „Снежни“ јајца“

673

Зима ли е, Велигден ли е? Ако се суди според велигденските јајца во германската покраина Шлезвиг Холштајн покриени со снег, одговорот е точен и вака и онака.

Ако се суди според променливото време и многу ниските температури кај нас ,како и новата снежна покривка на повисоките места, ваквата фотографија може д б иде дел и од нашето секојдневие.

Во секој случај инспиративна фотографија, која го прикажува отежнатото барање на јајца накитени на дрвото, кој е стар Германски обичај.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.