Новинарите се борат за своите правдини, во Брисел пренесени барањата на ЗНМ

18

Здружението на новинарите на Македонија во Брисел ги пренесе барањата од новинарскиот протест. Безбедни новинари и сниматели, крај на
неказнивноста на напаѓачите врз новинарите, крај на агресивниот „ПР“ на Владата и на омаловажувачкиот однос на политичарите кон медиумските работници, итно формирање на фонд за квалитетни медиумски продукти, беа дел од темите што претставниците на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ги истакнаа за време на посетата на Европскиот парламент и Европската комисија во Брисел.
Во периодот од 8- 9 март, во Брисел претставници на ЗНМ имаа директни средби и разговори со пратеници од Европскиот парламент и вработени лица од Директоратот за проширување при Европската комисија на теми поврзани
со правата на новинарите во Македонија и условите во кои работат медиумите.
Како важни прашања за евроинтеграцијата на државата беа посочени неколку конкретни работи и тоа: законскиот контекст и (не)имплементацијата на медиумските закони, потоа економскиот статус на медиумите и новинарите како предизвик во вршење на нивната работа, трето прашања поврзани со безбедноста на медиумските работници и четврто можноста да се формира фонд за новинарски продукти.
Претставниците на ЗНМ, Младен Чадиковски и Драган Секуловски и пратеникот Илхан Ќучук, кој е известувач за Македонија во Европарламентот се согласија дека се потребни итни чекори за подобрување на состојбите, за што новинарската заедница, како што беше речено на состанокот има поддршка од Европарламентот.
-Ново донесените закони, што се важни за медиумските работници, како што е Законот за
граѓанска одговорност од клевета и навреда и Законот за измена на кривичниот закон се позитивни чекори, но не смее да се дозволи да има уназадување во другите процеси важни за слободата на медиумите, беше истакнато на средбата.
Се одржа и средба со претставникот на европската комисија Виктор Тилев, при што се оцени дека пред земјата стојат многу предизвици од аспект на новинарските прашања, во областа на сите теми што се наметнати.
Европските претставници се согласија дел од овие барања да ги адресираат и како дел од идните активности на Брисел со Скопје.
Посетата на ЗНМ беше во рамки на редовните активности на мрежата „SafeJournalists“, која застапува повеќе од 8.200 медиумски работници во Западен Балкан во која освен ЗНМ, членки се здруженијата на новинари од Белград, Приштина, Сараево, Загреб и новинарскиот синдикат од Подгорица.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.