ОУ Димитар Миладинов е наградено со престижна награда за “Врвен акционен климатски проект”

209

На 4 Ноември годинава, на основното училиште Димитар Миладинов од Скопје, Македонија, му беше доделена наградата за Проектот за климатски активности School of Excellence. Само 250 училишта на глобално ниво беа признати за интензивна работа на климатско образование. Признанието беше доделено од Cartoon Network Climate Шампионите и Climate Action Project.

Cartoon Network Climate Champions е иницијатива за подигање на свеста за климатските промени која има за цел да ги инспирира децата да превземаат секојдневни предизвици кои колективно можат да направат голема разлика за здравјето на нашата планета. Развиена во соработка со WWF, светски познатата еколошка организација.

Climate­ Action Проектот е бесплатен глобално образовен проект кој е лансиран од Take Action Global, образовна непрофитна организација со седиште во Соединетите Американски Држави, во која се вклучени 2.700.000 наставници и студенти од 146 земји. Проектот има за цел да им помогне на студентите да научат за климатската криза и за автентичните начини како да ги шират решенијата на интернет.

Признаените­ училишта ја доставија својата работа за изминатата година и исполнија опсежни критериуми, вклучително и посветеност на целото училиште за климатско образование и студентски решенија.

Избраните 250 Училишта за проектот за извонредност на климатската акција беа објавени на 4 ноември 2021 година за време на Денот на климатската акција, годишен online настан во живо со присуство од 250.000 луѓе на глобално ниво.

Говорниците на настанот ги вклучија принцот Вилијам, претседателот Џејмс Аликс Мишел, Сејшелите, Рик Дејвис, НАСА, Мет Ларсен-До, WWF, принцезата Есмералда од HRM, Белгија, Хуан Пабло Целис Гарсија, Програмата за животна средина на ON и други светски лидери, климатски научници, и активисти. Победниците беа објавени од Ден Расел, Гласовниот актер зад неколку ликови во глобалната хит серија на Cartoon Network, The Amazing World of Gumball и Нанди Бушел, 11-годишна музичарка, инфлуенсер и застапник за климата.

Изјава за HRM принцот Вилијам ,„Потребна ни е креативност на младите за да ја поправиме нашата планета. Треба студентите да измислуваат и да иновираат – да размислуваат подалеку од тоа каде сме сега и да бидат оптимисти за нашата иднина“.

Изјава Коен Тимерс, Проект за климатска акција: „Младите луѓе имаат капацитет да направат повеќе отколку да учат за климатските промени. Сите тие можат да смислат решенија, да преземат мали активности и да ги инспирираат другите да го променат својот животен стил. На крајот, промената на однесувањето на учениците и начинот на размислување на општеството ќе биде клучна за решавање на кризата“.

Изјава д-р Џенифер Вилијамс, Проект за климатска акција: „Нашата заедница на едукатори се собраа во поддршка на климатското образование за сите. Посветени сме да обезбедиме студентите да имаат пристап до информации, идеи и можности да преземат акција за планетата, а денес овие училишта за извонредност го предводат патот за целиот свет“.

Инаку, Take Action Global има мисија да поттикне една милијарда студенти да превземаат акција за почиста животна средина до 2030 година преку програми, вклучувајќи го и Проектот за климатска акција. Со визија за климатско образование за сите, Take Action Global ги комбинира наставните програми за животната средина со проекти предводени од студенти, споделувајќи идеи и искуства со локалните и глобалните заедници, образовните лидери и партнерските организации.

Партнери се Фондацијата на UN, NASA, WWF, Цртани филмови – Cartoon Network, LEGO Education и Earthshot Prize претставена од Кралската фондација.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.