Terra Madre Salone del Gusto 2022: Градење мост меѓу заедниците на Слоу Фуд

60
Слоу Фуд го реформатира својот познат двогодишен собир со хибриден настан за да обезбеди мултикултурна застапеност и меѓугенерациски дијалог. Повеќе од 3000 земјоделци, готвачи и активисти за храна од 150 земји ќе се соберат во Парко Дора, Торино, Италија од 22 до 26 септември 2022 година на Terra Madre Salone del Gusto, најголемиот меѓународен настан посветен на добрата, чиста и фер храна.
Овогодинешното издание вклучува специјална дигитална функција која им овозможува на оние кои не можат физички да присуствуваат да учествуваат практично целосно.
Настанот се враќа на улиците на Торино, но со оглед на тековните тешкотии ширум светот поврзани со транспортот, здравствените ограничувања и економската и социјалната ситуација, претставниците на некои заедници на Слоу Фуд нема да можат да патуваат до Торино.
Изданието на Terra Madre за 2020-2021 нè научи дека постојат технолошки алатки кои можат да ги поврзат луѓето надалеку и нашироко. Ќе продолжиме да нудиме дигитални искуства за да ги премостиме празнините и да продолжиме да се поврзуваме без разлика на растојанијата меѓу нас.
Во соработка со Shared Studios, Parco Dora ќе биде дом на пренаменет транспортен контејнер опремен со специјална технологија за поддршка на делегатите на мрежата Slow Food, како и многу активни учесници и љубопитни публика да се поврзат преку иновативни канали на дигитална интеракција без губење на длабочината и квалитетот на физичкото човечко присуство.
Од портал до портал,со моќ за поврзување низ целиот свет, дигиталните вредности на Shared Studios се усогласуваат со основната цел на Terra Madre да го олеснат времето и просторот за разговори меѓу поединци и меѓународни заедници кои работат заедно на градење консензус и споделување регенеративни решенија кои се однесуваат на едно од најпознатите во светот итно прашање за животната средина: безбедност на храната.
Во текот на денот, посетителите виртуелно ќе се движат низ пазарите во Шпанија, Танзанија и Уганда, ќе се сретнат со пекари од целиот свет и ќе одгледуваат градини на сите географски широчини. Програмата вклучува и конференции за транзицијата на протеините, за тоа како социјалните медиуми можат да помогнат во обновувањето на граѓанските општества и последно, но не и најмалку важно, специјални вечери од портал до портал!
Како што вели членот на одборот на Слоу Фуд, Ричард Мекарти: „Сите ние во последниве години страдавме од чувството на лишување, што доаѓаше од неможноста да комуницираме и да се чувствуваме блиски еден со друг физички, емоционално и преку директен контакт. Тера Мадре е моментот, за мрежата на Слоу Фуд, кога се создава енергијата, вклученоста, емоциите и чувството на припадност кон глобалната заедница; овој биенален настан им дава сила на нашите заедници ширум светот да ја продолжат борбата за секој да има пристап до добра, чиста и правична храна. “Ова, продолжува МекКарти, „е пример за тоа како едно глобално движење како Слоу Фуд не се двоуми да ја користи најнапредната технологија доколку е насочена кон демократски ангажман, градење капацитети и културен раст на луѓето“.
Амар Бакши, извршен директор во Shared Studios: „Shared Studios е почестен и воодушевен што е партнер со Slow Food во унапредувањето на глобалниот разговор за безбедноста на храната во Terra Madre. Shared Studios ја споделува мисијата да ги охрабри луѓето и заедниците да се вклучат меѓусебно длабоко во разговори на растојание и разлика и да ја препознаат нашата глобална меѓузависност и обврска да дејствуваме одржливо за планетата. Возбудени сме што ги поврзуваме заедниците ширум светот со Тера Мадре за да можат да разговараат и да вечераат заедно како во иста просторија, сите без патување“.
Со текот на годините, Shared Studios изгради глобална мрежа на извонредни портали низ 25 земји во образовни институции, музеи, паркови и корпорации кои поврзуваат над 500.000 луѓе. Овогодинешното издание на Terra Madre е возбудено што го активира порталот во контекст на нова дигитална иницијатива која се грижи да ја демонстрира релевантноста и влијанието на системите за регенеративна храна како дел од глобалниот разговор за регенеративна акција која вклучува млади култури кои се залагаат за еколошка правда.
„Идеалите на Слоу Фуд се универзални и безвременски. а, идентитетот на организацијата се развива. Денес, тој одразува многу позитивни симболи на значајни промени и опиплив напредок, оној вид кој ни дава вистинска надеж во време кога е најпотребно“, вели Мартин Маркет. кој служи како специјален советник на Слоу Фуд. „Делумно поради тоа се приклучив на движењето и се чувствував длабоко принуден да ја поддржам кампањата #RegenerAction на Terra Madre. Како филмски продуцент, чест ми е да работам со Slow Food преку активирање на иновативни алатки за дигитална комуникација како што е Порталот како начин за зрачење позитивни еколошки наративи. Затоа што исто како киното и раскажувањето приказни, дигиталните наративи исто така имаат моќ да нè зближат и да нè вратат во вистинскиот правец на дејствување“.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.