Бесплатни проверки за глауком во центарот на Скопје

19

11 Март 2024 година

 

Знаете ли што е глауком? Описно кажано тоа е очен притисок кој настанува од капката водичка во окото која го притиска оптичкиот нерв одназад и доколку не се третира со време може да доведе до слепило, и тоа трајно слепило.

Ако се спречи, или лекува, нема да дојде до таа кобна состојба на губење на видот.

Затоа очниот притисок е нужно да се мери.

И ние не знаевме, а ова денес го дознавме случајно, поминувајќи низ центарот на градот, каде до славната фонтата е поставен голем шатор под кој вредната и љубезна екипа бесплатно ви мери очен притисок.

Побрзајте: денес се во Скопје до 16 часот, утре во Битола, во среда во Тетово, во четврток во Куманово и во петок во Штип, од 10 до 16 часот.

Ова се процедува од страна на Кабинетот на Очната клиника во Скопје, во рамките на Светскиот ден на глаукомот.

Прегледот е неколку секунди, а Вие за момент имате резултати.

Редици граѓани чекаат денес за преглед во Скопје, побрзајте и вие доколку сакате да знаете каков е вашиот очен притисок…

Малку време одзема, а вреди многу!

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.