Доаѓа битолскиот Џез фактори!

70
Уште еден фестивал од големо значење за македонската културна сцена, го најавува своето најново, шесто издание. Jazz Factory Festival- Битола! Ќе се одржи од 8 до 15 април 2023 година. “Џез фактори фестивал” почнува за некој ден и е очекува со големо нетрпение. Директор е познатиот џезер, автор, инструменталист и професор, Сашо Поповски. Се организира под покровителство на Општина Битола со поддршка од НУ Народен Театар Битола, КИЦ- Битола (Офицерски дом) и Министерството за култура. Најексклузивен артист или хедлајнер на фестивалот е Baba Sissoko (Баба Сисоко) од Мали кој во 2018 година е прогласен за најдобар џез музичар во Африка. Тој ќе има концерт со Роден во Бамако, Баба Сисоко потекнува од родот на предците на Малиските Гриоти, чија должност во однос на традицијата е да се помират срцата и душите. Неприкосновен мајстор на Тамани (“зборувачки” тапан) на кој бил инициран од неговите предци Џели Баба Сисоко, Џели Мака Сисоко и Дјатуру Сисоко, тој исто така со еднаква природна умешност користи и ngoni (традиционална маласка гитара), камаленгони („инструмент за млади мажи“, харфа- лаута од 6 до 12 жици наштимани со гласот на музичарот), балафон, калабаш, гитара, висат и секако пее. Списокот на неговите соработки со меѓународно познати уметници е импресивен. Меѓу различните музички трендови, можеме да ги споменеме Хабиб Којте, Рокиа Траоре, Ому Сангаре, Тумани Диабате, Балаке Сисоко, Шеик Тидијане Чек, Ибрахим Ферер, Буена Виста, Омар Соса, Моќниот Мо Роџерс, Кори Харис, Арт Ансамблот на Чикаго, Ди Ди Бриџвотер, Тут Тилеманс, Стефан Хачард, Роберто Фонсека, Ака Мун, диџеј Калаб, Никодемус, Дејмон Албарн и многу други.
Со него ќе настапи и Тони Китановски од Македонија и Васил Хаџиманов од Србија.
***
Тони Китановски сака да се опише себеси како композитор кој свири гитара. Десетте години поминати во Бостон, благодарение на целосната стипендија на Беркли, беа исполнети со уникатни и екстремни музички откритија кои сега ја обликуваат бојата на неговиот музички глас. По враќањето во Македонија егзотичните звуци на мултикултурното ткиво на Бостон, каде традиционалната музика од секој замислив дел на светот може да се најде зад аголот во секое време, беа заменети со подеднакво интригантна балканска разновидност на музички бои засновани на модови и ритми на антиката, византиски. и источните традиции. -Стравот е само илузија, не плашете се да пробате нови неочекувани решенија во вашата музика…- Тони Китановски.
***
Васил Хаџиманов е џез пијанист, композитор и аранжер од Србија,со македонски корени, роден во Белград на 23 јуни 1973 година. Тој е син на познатите Зафир Хаџиманов и Сенка Велетанлиќ. Истраен, со бескрајна енергија и музикалност, Васил е алката која го поврзува српскиот џез со крајот на 20 и почетокот на 21 век. Тој е личност која во себе носи гени на бројни интерпретатори, чувари и носители на музичката традиција на Балканот.
Освен овој концерт со значајниот гостин од Африка и нашите музичари, и комплетна програма на фестивалот е навистина повеќе од одлична, таа содржи:
Сабота 8, април
КИЦ Битола
12:00 Изложба на фотографии “Пет години џез фестивал во Битола” од фотографот Даниел Ѓурчиновски- Општина Битола
***

13 април

НУ Народен театар – Битола
Баба Сисоко (Мали) & Тони Китановски (Македонија) & Васил Хаџиманов (Србија)
13 април
НУ Народен театар- Битола
Славен Љујиќ трио (Црна Гора) feat. Батист Ербен (Франција)
13 април
Порта џез Arnau Garrofé Farràs Quartet (Шпанија- Македонија)
***
14 април
Општина Битола: RJFB France- Balkan Jazz Network- конференција
14 април
НУ Народен театар – Битола
Милан Петровиќ квартет (Србија)
14 април
НУ Народен театар – Битола
Liquid Carpet (Словенија)
14 април
Паб Бурбон Стрит Ile The Hair feat. Стефан Тасевски (Македонија)
***
15 април
Камарите United Group Department feat. Леана Таќи (Македонија)
15 април
НУ Народен театар Битола Доделување на награда “Гоце Димитриоски”
15 април
НУ Народен театар- Битола
Vertuntur, non mutantur! (Македонија)
15 април
НУ Народен театар- Битола
Џијан Емин квартет (Македонија).
www.jff.mk
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.