Хумор и сатира- Од високо гракај- „Без навреда“

  1796

  Нов број на списанието за хумор и забава „Без навреда “, кој го уредува Панде Димитровски, новинар од Битола. Во него многу хумор,афоризми и некоја стирична порака. За да имате убав ден четврток пред најсаканиот ден, пред викенд издоивме:

  Високо

  На највисокото можно дрво стои

  гавранот и ужива.

  Доаѓа зајакот и прашува:

  -Што работиш горе на дрвото?

  -Уживам и ништо не работам!

  -И јас сакам да уживам,рекол зајакот.

  -Ако сакаш да уживаш тогаш седни до дрвото,

  но само молчи- не зборувај ништо.

  Зајакот направил како што му рекол гавранот.

  Седнал до високото дрво и ништо не зборувал,

  демек ужива.

  Но, од попусто ужување, заспал во длабок сон.

  Во тој момент на теренот се појавила

  лисицата и како што носи редот го лапнала.

  Наравоучение:

  Ако сакаш да не работиш ништо и да уживаш

  БИДИ ГОРЕ !

  куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.