Корона репортажа- Ако не можеме поинаку, да пропатуваме со мечтите -Женева бисерот на Швајцарија

812

Деновите како еднолична низа се претворија во месеци на исчекување и страв. Тоа ни го одбележува животот, кој доби поинаква, би рекла безлична форма на живот. Корона животот не ограничува, не ресоцијализира и не направи исполнети со страв кој ни го обзема и умот и телото и тогаш кога не си признаваме ни себе си а камоли на оние малкумина што ги сретнуваме и уште толку се тие со кои ја разбиваме едноличноста на живеењето, слушајќи се на телефон или си типкаме на социјалните мрежи.

И така овој неделен ден, ист како и скоро сите во изминативе девет месеци, поминува безлично. И се присетив на неогашните времиња кога светот ни беше на дланка и секој од различни причини патуваше, се дружеше, едноставно живееше.

Од многуте дестинации што не сум ги забележила во репортажа е и Женева, во чии убавини и чистина уживав еднаш и не знам зошто токму денеска ми требаше тој здив на свежина, тој чист воздух, таа спокојна атмосфера, за миг да ме отргне од тоа што го живеам во реалноста.

Се приспомнав на вечерните прошетки околу езерото, тие декемвриски денови и прекрасните доживувања на лизгалштето сместено во луксузниот центар, придружено се со традицоонална музика и јадења.(ммммм-топениот кашкавал )

Инаку Женева  е втор град по големина и популарност во Швајцарија (после Цирих). Се наоѓа на југоисточниот дел од државата. Претежно е населен со Французи и се наоѓа блиску француската граница.

Во близината на овој град се наоѓа, кое друго ако не Женевското езеро, кое важи за едно од поубавите езера во Западна Европа. Многу мултинационални компании како Procter & Gamble, Serono, Firmenich и Givaudan имаат главни европски седишта во Женева. Населението покрај Французи е измешано со Италијани, Германци како и различни етникуми а познато е по тоа што  Женева е домот на бројни мултимилонери од сите нации.

Женева е љубезен град, од моментот кога ќе ја напуштите аеродромската зграда и барете да дојдете до вашата крајна хотелска дестинација, ако изберете трамвај или такси или пак градски автобус. Секаде ќе ве сретне љубезниот лик на жителите на Женева. Како град е збратимен со Буенос Аирес и Париз, инаку тоа е градот кое има  отворено срце за сите.

Историјата на Женева

Пред две илјади години Женева за прв пат влегла во светската историја, благодарение на мостот на Рона кој во 58 година п.н.е. д. Јулиј Цезар го уништи, за да се стави крај на имиграцијата на населението. Треба да се напомене дека дури и во ова време  Женева била пограничен град – на местото на денешната катедрала Свети Петар имало дрвена тврдина Ѓеневава, чие прво споменување може да се најде кај истиот Цезар, во неговите „Белешки за галската војна“.  Ако продолжиме да истражуваме во историските податоци, тогаш првите траги од човечко присуство на овие простори археолозите им ги припишуваат на неолитската ера – до 5000 година п.н.е. д.

Богата со музеи, паркови и бројни атракции, Женева е најкосмополитски и меѓународен град во земјата, веројатно заради  близината на Франција. Како и пред многу векови, реката Рона го дели средновековниот историски центар на половина. На десниот брег се наоѓа квартот Сен Геревеј, а од левата страна – сите други делови од градот. Стариот град се смета за едно од најскапите места. Но, сместувачки капацитети со слична цена и убаво јадење се наоѓаат и во областа Паци, покрај брегот на Женевското езеро и на Мон Блан.

Патување низ Женева

Самостојно патувањата низ градот започнуваат од стариот плоштад, кој сè уште се сеќава на сигурните стапки на Римјаните – Бур-де-Фор. Во 1707 година, тука е изградена Палатата на правдата, но судовите биле во неа само до 1860 година. И во строгиот центар на Стариот град, на одредено растојание од бучните улици, има влез во уникатен двор, каде што буквално можете да ја допрете оживеаната историја – сè уште зачуван римски Валид.

Главната црква во Женева , позната пред сè по проповедањето на Џон Калвин, е катедралата Свети Петар (Сен-Пјер), датира од 12 век. Бидејќи претрпела бројни обновувања и трансформации низ вековите, модерниот изглед на катедралата е еклектичен: комбинира различни архитектонски стилови од готска до антика. Од 16 век, тој чувал во своите sидови една од најпочитуваните протестантски мошти – висок и тесен дрвен стол, т.н. „Престол на Калвин“. Внатрешноста на катедралата целосно одговара на протестантските идеи: сè е многу скромно. Познато е дека пресвртната точка во историјата што доведе до таков подвиг беше 1535 година, кога решиле да ја прифатат реформацијата. Тогаш биле скршени сите органи во катедралата, беа уништени жртвениците, статуите и иконите, а тeидните слики беа засекогаш покриени со варосување. Интересно, кога во минатиот век започнале археолошки ископувања под катедралата, тие пронајдоа многу артефакти сè до римското време. Сега откриен од археологот Чарлс Бонет, локацијата за ископување се наоѓа во подрумот и се смета за една од најобемните во Европа.

Според легендата, најголемото ѕвонче на катедралата, со тежина од шест тони, сè уште го штити градот од ѓавол и катастрофи. Од 1907 година, односно од одделувањето на црквата од државата, катедралата е сопственост на протестантската црква и денес останува жива илустрација за влијанието што Женева го имала врз целиот протестантски свет.

Еден од главните симболи на Женева  е огромната фонтана Је-д’О, која е јасно видлива од скоро било каде во градот. 140-метарскиот млаз вода што трепери директно од езерото Леман е импресивен и дење и ноќе, особено кога се вклучени светлата во боја. Патем, ова обележје првично имаше чисто практично значење: служеше како сигурносен вентил кој го намалува преголемиот притисок во градската хидраулична мрежа.

Друг интересен детал на кој туристите секогаш обрнуваат внимание е цветниот часовник. Точното време го покажуваат не само стрелите, туку и самите растенија засадени по редоследот на цветањето. И, можете да се опуштите и да му се восхитувате на главниот Женевски костен во пријатниот парк де ла Треј, на најдолгата клупа.

Името на главниот град на светот одамна е Женева . Тука се наоѓаат седиштата на 34 меѓународни организации, како што се Светската здравствена организација, Светската трговска организација и Меѓународниот комитет на Црвениот крст. Најголемиот број меѓународни конференции и состаноци се одржуваат годишно во  Женева – понекогаш и до 10 илјади. Во Женева се наоѓа и едно од седиштата на Обединети Нации , во зданието наречено „ Палата на нациите“.

Сместување

Хотелите во Женева не се ефтини и заради вечниот златен талент на Швајцарија се да рефлектира и во дополнителната премија за луксузот. Оние што сакаат да заштедат пари овде ќе имаат потешкотии, но на вљубениците во  луксузот во Женева  тоа сигурно ќе им се допадн. Локалната „петка“ се етаблираше како еден од најдобрите хотели во Европа. Така, Гранд хотел Кемпински Женева, сместен на езерскиот насип, со право може да се нарече вистинска „оаза во центарот на градот“. Во него се сместени три ексклузивни гурмански ресторани, пријатна салон и бар со неверојатен поглед на градот, елитен спа и фитнес центар и најголемиот приватен затворен базен во енева. Треба да се напомене дека локалните погледи на Мон Блан ќе го шармираат секој патник. А готвачот, кој лично одгледува билки, зеленчук и овошје на тераса во текот на летото за своите оброци, ќе го направи вашиот престој во хотелот незаборавен.

Пред стотици години се веруваше дека најдобрата невеста во Женева е онаа која знае да готви вкусно „решти“ – голема швајцарска „палачинка од компири“. Како и секоја народна храна, решти овозможува многу опции за готвење. Сè уште е едно од најпознатите швајцарски јадења што традиционално се служи за ручек или вечера. Исто така, вреди да се испроба филето од седалото фатено во Женевското езеро и пржено на масло – ова јадење се служи во скоро сите ресторани во градот. И, се разбира, разгалете се со фонду од сирење. Но,едно запомнете дека во Женева имате две опции да не останете гладни: првата која е за оние со подлабок џеп бројните луксузни ресторани и онаа другата вкусно традиционално јадење на уличните тезги посебно покрај Женевското езеро.

И кога ќе стигнете во овој град еве предлог што да си купите: 

Туристите традиционално купуваат накит, часовници и чоколадо во Швајцарија. Патем, Швајцарија е една од ретките земји кои дозволуваат извоз на златни шипки. Затоа, еден од најчестите локални сувенири е чоколадото во форма на шипка, завиткано во златна хартија. Секој lубител на швајцарски часовници треба да ги посети бутиците Картие, Букер и Пијаже, кои ќе се сретнат повеќе од еднаш Женева. Релативно ефтините часовници за собирање од Swatch се продаваат скоро насекаде, а нивната мода постојано расте во текот на изминатата деценија.

Фотографиите и информациите  а овој Швајцарски бисер ги најдов благодарение на Википедија и Гоогле. Моите фотографии некаде сигурно се сместени, ама спомените остануваат со мене засекогаш. И затоа секогаш кога имате можност за патување искористете ја, се менуваат времињата, единствено што не може никој да ви земе се доживувањата и спомените.

М-р Татјана Гогоска

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.