ОТВОРЕН ОФФЕСТ 2021: Фадото предизвикува болка која лечи болка!

141
smart

Скопје, 10 ноември 2021

Ако зборуваме за музиката која го има клучот до најтајните комори на човековото срце, ќе се согласите дека тоа е фадо музиката, чиј корен исклучиво лежи во португалските музички пера и тешко дека некој може да го копира или направи во свој манир.
Затоа ексклузивно е чувството кога се соочувате директно “очи во очи” или поточно “со сопствени уши” со таа музика и оригиналната изведба, како што тоа со години го имаме привилегија на единствениот фестивал кај нас Оффест, а и синоќа на отворањето на неговото 20-то, јубилејно издание во НОБ.
Фадо песни кои “болат”, со начинот на изведба, беа изведени од португалско-шпанското дуо Лина и Раул Рефри.
Директорот Оливер Белопета во поздравниот говор стави акцент на вакцинирање и порача да се вакцинираме за во иднина и за себе и за луѓето околу нас безбедно по здравјето ги следиме концертите, и со полн капацитет а не принудно разретчено. А за интригантните текстови кои преку песна ни ги донесоа гостите , штосно забележа дека ако не ги разбираме најдобро би можел да ни ги објасни Фернандо Песоа (славниот португалски поет кој ги има напишано во текот својот живот ).
Годинава Оффест е со мала, еднодневна пауза меѓу концертите, утревечер, 11 ноември, на сцена не очекува самба со ШИРОМ (Словенија), во комбинација со бразилецот КИКО ДИНУЧИ и неговата специјална гостинка ЈУСАРА МАРСАЛ.
-Инспириран подеднакво од Joao Gilberto, Fugazi, африканската полифониска музика и од родниот Сао Паоло, бразилскиот гитарист и композитор Kiko Dinucci, во придружба на Juçara Marçal (практично 2/3 од бендот Meta Meta), во четврток во Скопје ќе го претстави албумот „Rastillo“, кој доживеа еуфорични пофалби од светската музичка критика. Gilles Peterson, на пример, за него рече дека е „прекрасен, од почеток до крај“.
Во сабота, 13 ноември, од 20 часот, се Пијан Славеј од Македонија и Блик Баси (Камерун) .
Дополнителна шанса на посетителите им е во холот да си купат прекрасни маички со знакот на годишниот фестивал по цена од 600 денари, беџеви и магнети за сто денари, цедиња во издание на Скопскиот џез фестивал по 300 денари, и цедиња и ЛП по повисока цена, но исклучиво квалитетни и ексклузивни, на штандот на “Чув де чув”.
Изложба на ретро постери од опери кои во минатото се прикажувале во овој дом на уметноста, некогаш наречен МОБ а денес НОБ, е дополнителна понуда во холот.
Концертите се изведуваат под протоколи.
Билети https://www.karti.com.mk/etickets/TicketList.aspx?pEventID=3962
Валентина Ѓоргиевска Парго

 

smart
smart
smart

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.