Прослава на животот на Горан Стефановски

823

Дебармаало има култно, скоро митско место во современата македонска култура. Голем удел во креирањето на тоа имаше покојниот писател, професор и вљубеник во маалото — Горан Стефановски.

Во сабота, 27 април 2019, во 12.00 часот, со садење на дрво во чест на Горан во Дебар маало во малото паркче спроти Идадија/Наџак, на онаа раскрсница што за него и други претставува не само срце на Дебар маало, туку и поим за едно минато време во нашиот град — време на цврсти столбови на вредности, почит и добрососедски односи, ќе започне прославата на животот на Горан Стефановски, познатиот македонски драмски писател, есеист и мудрец,

Стефановски си го разјасни својот став кон губењето на душата на Дебар маало, како и кон рушењето на општествените вредности во нашата земја, во својата драма Демонот од Дебар маало, каде се разбира единствениот простор и време се маалото и Идадија. ,,Без маало нема држава!’’

Прославата на животот на Стефановски е предвидена како мал увид во неговиот личен, семеен и творечки живот. Јавноста го знае како познатиот драмски писател, есеист и мудрец, кој низ град одеше пеш со насмеано лице, но ова ќе биде можност неговата фамилија и блиски пријатели да ја претстават неговата друга страна, како татко, сопруг, дедо и фанатик на Битлси, преку проекција на фотографии од неговото најрано детство до крајот на животот, проекции на видео интервјуа, говори, и кратки семинари водени од него, видеа и фотографии од претстави по неговите текстови (во соработка со Драмскиот театар), слушање на неговата најомилена музика, и ‘отворен микрофон’ (open mic) на кој сите што сакаат ќе можат да кажат некоја приказна или анегдота поврзана со Горан.

Ова прослава на ЖИВОТОТ НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ е по иницијатива на МАНУ (што го претставува и неговото духовно враќање дома во Македонија), семејството Стефановски и Општина Центар.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.