Рамбо Амадеус велемајсторски ги поткачи “маркетиншките стручњаци”

340
Уште една генијална творба која во секој збор изобилува со сарказам и најреален опис, хуманизам и поетика со која ја омекнува суровата реалност, деновиве ни пристигна од големото перо на драгиот балкански велемајстор Рамбо Амадеус, во пресрет на неговиот голем концерт во Белград, 21 ноември во Дом на синдикати.
Тој вети дека оваа песна која ја направи за таа пригода, “Вече гломазне поезије” , ќе  ја изведе на концертот ( за среќа Балканот концертот ќе го гледа преку директен стриминг пренос), ако не, тогаш на афтерпарти сигурно.
(“Оф топик”, деновиве тој на својата фб страница објави европски конкурси за екологија за Србија, Македонија, Црна Гора и Бих).
Песната ви ја пренесуваме во оригинал, цениме е сквернавење да се преведе  едно вакво оригинално ремек дело, кое патем е и мошне разбирливо, и се впива со сите сетила.
Marketinški Stručnjak,
Marketinški Stručnjak,
Poso mi je da potvrdim svima
Ko je uvaženo jaje a ko samo pokvareni mućak
Marketinški Stručnjak, Marketinški Stručnjak,
Salonska pudlica, dresirana kao vučjak
Al premal mi očnjak, samo
lajem režim, od naroda čuvam režim
Glupanu sam mudrac, mudrome durak
U šesetoj izniko mi kutnjak
Molim sestru da u karton upiše mi umnjak
Jer sam marketinški stručnjak
Marketinški stručnjak Marketinški stručnjak
Poso mi je da sam veći katolik od pape
musliman od hodže
budista od Dalaj Lame,
Zato pun je trokrinli frižider
Skupog francuskoga budjavoga sira,
od brata magarca original salame
Marketinški stručnjak Marketinški stručnjak
tumačim,Stvarnost po istini prčkam , džaram
Izvrćem , obrćem pa u konja prežem čeze
Zamjenjujem teze Za svaki slučaj.
Marketinški stručnjak Marketinški stručnjak
Pokvarenjak Prepredenjak, Galiot, Patriot,
Konj što u ime kralja folira pione
Za taj poso u dormeo guram milione
Marketinški stručnjak Marketinški stručnjak
Moralnog džudoa majstor crni pojas peti dan
I svaki dan pun ko na Djurdjev dan
Marketinški stručnjak Marketinški stručnjak
Noćni program snimam za odrasle
Svako veče živi prenos na tv u
ne treba mi partnerka, posrnula dama,
Žanr je ipak porno monodrama ,
Po nekad igram Furundžiju za grupnjak
Alisključivo zato jer sam
Marketinški stručnjak Marketinški stručnjak
A kad krene motika i kuka
Kad ispari magija od vode i luka
Kasću da u napast uvela me muka
Takav je to poso marketinška struka
Marketinškini Stručnjak, Marketinškini Stručnjak,
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.