Бесплатни кино проекции на филмот „I am Greta“

82

Приказната за тинејџерската климатски активист Грета Тунберг е раскажана преку привлечна, досега невидена снимка во овој документарец од шведскиот режисер Нејтан Гросман. Започнувајќи со нејзиниот штрајк пред шведскиот парламент, Гросман ја следи Грета – срамежлива ученичка во нејзиниот подем и нејзиното галванизирачко глобално влијание додека таа предизвикува штрајкови во училиштата низ целиот свет. Филмот кулминира со нејзиното неверојатно патување преку Атлантскиот Океан за да зборува на Самитот на ОН за климатски активности во Њујорк.

www.imdb.com/title/tt10394738

8 декември- Битола 19. 30, Центар за култура – мала сала

13 декември- Охрид

13 декември- Кавадарци

*Влезот е слободен, со претходно подигнување на бесплатен/протоколарен билет на билетарниците во конкретното кино/центар за култура.
Проекциите се организирани од страна на МКЦ – Скопје и УНИЦЕФ.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.