Дигиталната премиера на Јутуб на THE PCR SONG

506
Дигиталната премиера (5 ноември 2021 на Јутуб со почеток во 20ч) на нов видео театарски проект и краток експериментален филм THE PCR SONG (видео монодрама) во режија на Иванка Апостолова Баскар и нејзиниот креативен тим – нова продукција на Македонскиот центар ИТИ/ПРОДУКЦИЈА.
Проектот е поддржан од Град Скопје, инспириран е од аријата The Cold Song на Хенри Парсел.
Во екипата се: Иванка Апостолова Баскар – креатор, продуцент, режисер, визуечен драматург, актерката Димитрина Мицкоска во улогата на Димитрина Квин Артур, видео и монтажа на Михаило Апостолов, фотографија на Весна А. Бришкоска
Формат: МП4, рацио 16:9/25
СИНОПСИС.
Деконструкција на аријата THE COLD SONG. Димитрина Квин Артур се
соочува со дезилузијата на своите високи амбиции; таа го апстрахира својот агон и запаѓа во агонија пред вирусот на бесмислата, бесперспективноста и очајот.
За преводот на влашки, турски, албански, ромски јазик се погрижија Зоран Кардула, Рујиш Беговска, Бесфорт Идризи, Синан Ракиповски и Сузана Ридарова.
Проектот е снимен на инспиративни локации во Скопје (Скалите на Кале кон Француски воени гробишта, Отоманското турбе на Кралот К’зи на Гази Баба, споменикот посветен на жртвите на земјотресот 26 јули 1963 на гробишта Бутел.
Филмо-видеографија во продукција на Македонскиот центар  ИТИ ПРОДУКЦИЈА:
2019, Дисперзирана драматика: Сирота мала богата драма во Кратово
(драми во движење)
2020, Дисперзирана драматика во Скопје (Театрот во креативните индустрии)
2020, Дестинација: Скопје-Габрово (награден со 10 меѓународни награди
за најдобар експериментален филм, прикажан во официјална селекција, номиниран и финалист на 24 меѓународни фестивали за инди филм, театар
и мултимедиа во 2021 г.)
2021, THE PCR SONG
Официјален трејлер
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.