Филм на неделата – Шиндлеровата листа (Schindler’s List -1993)

1315

Од филмовите во светската филмска продукција, кои, и еднаш да ги гледате Vи остануваат во меморијата цел живот, не само по содржината туку и по емотивните слики што ви се врежуват во сеќавањето.

Спилберговата режија на сценаристичката приказ на дуото Томас Кенели и Стивен Залита со моќната филмувана сторија која се случува во Втората светска војна кога Полска е окупирана од фашистичка Германија

Играат: Лиам Нејсен, Ралф Фиенес, Бен Конгсли и други.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.