Меѓународен поетско-музички прозорец кон светот-Македонски поети и поетеси на on-linе поетско читање во Хрватска

766
flock of birds flying in the air away from viewer

Ѓорѓи Калајџиев, Даниела Андоновска Трајковска, Марина Мијаковска, Филип Димкоски, Игор Крајчев, Мирјана Стојановска, Тони Павлески и Соња Серафимовска од Македонија имаа свои поетски настапи меѓу четириесетина поети на второто по ред on line поетско читање насловено „Меѓународен поетско-музички прозорец кон светот“.

Станува збор за иницијатива на поетот Валерио Орлиќ и Хрватското книжевно друштво од Риека, Република Хрватска. Идејата е секоја сабота да се прават вакви поетско-музички вечери кои се реалзирааат преку апликацијата Zoom а поетското читање е директно достапно преку Youtube.

Целта е, како што вели организаторот, Валерио Орлиќ, да се зајакне духот преку поетска мисла во овие невообичаени услови на живот и да се одржи дружбата меѓу поетите кои инаку во текот на целата година се сретнуваа на различни поетски фестивали во регионот и во светот.

На првото вакво дружење се учество зедоа триесетина поети и музичари а на второто веќе околу четириесетина од Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора, Македонија, Италија, Германија и Холандија.

Веќе се подготвуваат списоците за следното поетско дружење во саботата пред Велигден, а во меѓувреме можете да го погледнете поетско-музичкото дружење од минатата сабота.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.