Протести против климатските промени 

99
Во светот се одржаа низа протести против климатските промени. Неодамна, активистите за заштита на животната средина организираа протести на неколку континенти за да ги притиснат нивните барања за поголема владина акција за спречување на глобалното затоплување пред претстојниот самит на ОН за климата во Глазгов.
Демонстрантите се собраа во Уганда, Бангладеш, Индија, Италија, Шведска и Германија за да повикаат на мерки за спречување на опасните нивоа на глобално затоплување и земајќи ги предвид маките на најсиромашните во светот, кои се особено тешко погодени од климатските промени. Илјадници претежно млади луѓе се собраа пред Бранденбуршка порта во Берлин, носејќи транспаренти со слогани како „Дејствувај сега или пливај подоцна“ и „Не ја топи нашата иднина“. Многумина ја повикаа следната германска влада да стави поголем акцент на справувањето со климатските промени, при што некои демонстранти се обидоа да ги блокираат канцелариите на трите партии кои моментално преговараат за формирање коалициска влада.
.Во Стокхолм на протестот учествуваше шведската активистка Грета Тунберг. Тунберг рече дека активистите сакале да извршат притисок врз лидерите кои ќе се состанат во Глазгов следниот месец за да се договорат за построги акции за справување со климатските промени.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.