„Младите доаѓаат“, настап на талентирани ученици со Филхармонија

„Младите доаѓаат“ е насловот на претстојниот концерт на Филхармонија кој ќе се одржи овој четврток, на 23 мај во 20 часот. Следејќи ја традицијата, и...

Во кино Милениум вечерва премиерата на краткиот игран филм “СК2020”

Вечерва во 20.00 часот во киното "Фросина" ќе се одржи премиерата на краткиот игран филм "СК2020" (работен наслов "Здив") во сценарио  и режија на...

Близнаци ( 21 мај до 20 јуни) -многу настани со сонцето...

Од 21 мај до 20 јуни , сонцето престојува во знакот на Близнаците. Оваа година ги очекуват многу настани и промени, кои ќе им донесат...

20. мај 1836 година – основани првите професионални противпожарни служби во...

20 мај е е 140-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар (141-и во престапна година ). Остануваат 225 денови до крајот на годината. Според историските...

Хит на неделата – „Arcade “ Duncan Laurence

Хит за оваа недела е   песната „Arcade“ со Дункан Лауренсе од Холандија, кој вчеравечер победи на големото финале на Евровизија 2019-та во Тел Авив

Интервју со Дејан Димески–Кинематографер и директор на фотографија

Разговорот го водеше Татјана Гогоска – После две децении повод за средба во поинакви, сосема различни околности . Заеднички ја паметиме 1998 ,Македонска Телевизија,Дејан Димески...