Изложба на Ангел Димовски во МАНУ

117

На 04.03.2022 година (петок) во ликовниот салон на МАНУ со почеток во 20 часот ќе биде отворена самостојната изложба на скулпторот Ангел Димовски Чауш. На изложбата ќе бидат претставени 60 дела – скулптури, цртежи, слики – објекти, изработени во различни
материјали, бронза, дрво, алуминиум, мермер кој што авторот ги работел во изминатите 50 години вклучително и дела кој што се изработени во последните неколку години кој што до сега не се изложувани.
Изложбата ќе ја отвори Академик Васко Ташковски.
Сите љубители на уметноста, изложбата ќе може да ја разгледаат до крајот на март месец и влезот за истата е бесплатен.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.