Студентска уметничка пролет- Изложба во Сули ан

41

Скопје 14.04.2024

Во пресрет на Светскиот ден на уметноста, заедно со Факултетот за ликовна уметност Скопје, студентите ги претставијa последните импресивни дела во Сули ан.
Преу слики, графики, цртежи, инсталации и дигитални дела, публиката се запозна со естететскиот и уметничкиот печат на генерацијата уметници што доаѓаат.
Самото опкружување дозволи подетално да се искусат авторските дела во повеќе техники, креарајќи простор да се пренесе креативниот глас на овие млади уметници.
А, звучната инсталација на студентите од Факултет за музичка уметност- Скопје го збогати амбиентот за оваа пригода.
Ова е активност во рамките на Студентска уметничка пролет.

(Текст и фотографии Europe House Skopje)

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.