11. јули 1979 – „Скајлаб„ американската вселенска станица се распаднала при приземјувањето

1122

Скајлаб ( Skylab) била американска вселенска станица која била лансирана  на 14 мај 1974 од Вселенскиот центар Кенеди. На станицата се наоѓала лабораторија за изучување на микрогравитацијата и се извршени неколку Сончеви експерименти, меѓу кои и анализи на меките икс-зраци од Сонцето со бранова должина од 6-49 ангстреми.

Скајлаб влегол во атмосферата и согорел над Австралија на 11 јули 1979 година.

Во текот на 5-те години функционирање, три екипажи ја посетиле вселенската станица Скајлаб.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.