11 ноември 1963 – Излегол првиот број на дневниот весник ВЕЧЕР

252

Mакедонски дневен весник со седиште во Скопје “Вечер“  со свој прв број излегол во 1963 година, со што овој весник е втор најстар весник во Македонија, после дневниот  весник “Нова Македонија“. Од своето основање има карактер на дневен магазин со нагласено почитување на кратки текстови, фотографии и хумористичен дел.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.