11 ноември 1991 -Во Македонија се одржале првите парламентарни избори

1240

Парламентарните избори во 1991-та година се првите парламентарни избори што се одржани во Македонија , по воведувањето на политичкиот прулризам. Во првиот круг најмногу гласови освои дотогаш единствената и владејачка партија СКМ-ПДП додека во вториот круг најмногу гласови освои ВМРО-ДПМНЕ, која севкупно освои и најмногу мандати – 38.

Социјалистичка Република Македонија (скратено СР Македонија) било името на мАКЕДОНИЈА  од 1963 до 1990 и означувало федеративна република во рамките на сфрј. До 1963 година земјата го носеше името Народна Република Македонија. Во 1991 година по пат на референдумско изјаснување  прогласена е независна Република Македонија.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.