22. 12.1808 декември -Лудвиг ван Бетовен ја одржал премиерата на својата Петта симфонија во Виена

994

22. 12.1808 декември -Лудвиг ван Бетовен ја одржал премиерата на својата Петта симфонија во Виена.

Лудвиг ван БетовенLudwig van Beethoven; роден на 17 декември 1770  во Бон  – починал на 26 март 1827 во Виена) — германски композитор на класична музика и пијанист. Тој е еден од најзначајните претставници на транзициониот период помеѓу класицистичката и романтичарската ера во западната класична музика  и се смета за еден од најпочитуваните, најпопуларните и највлијателните композитори на сите времиња. Неговиот музички опус вклучува: девет симфонии , пет концерти за пијано, еден концерт за виолина , 32 концерти за сонати, 16 гудачки квартети, неговата голема миса (Missa solemnis) и операта „Фиделио“ .

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.