28. октомври 1947 -Отворено познатото Кино “Култура“ во Скопје

474

Во Скопје , во киното „Култура“ , филмските работници на Македонија го организираа првиот филмски преглед. Во него е прикажан секојдневниот живот во Републиката, активностите на градежништвото, прославата на 9 септември во Пиринска Македонија  и бербата на памукот во Струмичко. Сниматели на филмот се Трајче Попов и Благој Дрнков.

Така почна да работи киното Култура, кое долги години беше култно филмско место во Скопје.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.