29 ноември-Земјо моја Југославијо!

176

За среќните  генерации што станавме Титови пионери на 29-ти ноември и што имавме можност да живееме во земја на остврарени соништа!

За оние генерации што немаа можност да го вкусат животот на спокој, слобода, радост, безгрижност и што ти уште не!

29 ноември 1944 – Кога се создаде Југославија или Титова Југославија или Народна федеративна па Социјалистичка федеративна република Југославија СФРЈ. Земјата која го славеше 25 мај како Ден на младоста и роденденот на Другарот Тито, земја која го славеше своето создавање на 29-ти ноември. Земја која ја растурија на 6 мај 1991-ва година , токму оние кои подоцна создадоа Европска Унија во која сега  не не примаат ,НАС ,поранешните Југословенски држави кои среќно си ја живеевме нашата Југословенска Унија 45 години !

И затоа сега да си споменеме за деновите што ги имавме и за годините што се длабоко врежани во нашите умови!

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.