9 октомври 1967 – Конституирана е Македонската академија на науки и уметности

893

На 9.10.1876 година, Британскиот физичар, пронаоѓач на телефонот  и учител на говорот на глувонемите Александар Греам Бел (1847-1922), кој подолго време живеел во САД , ја воспостави првата меѓународна телефонска врска меѓу Бостон и Кембриџ.

Александар Грејам Бел (  Единбург,Шкотска 3,март 1847- 2 август 1922 ) бил американски  научник од шкотско потекло, пронаоѓач- физичар, творец на телефонот. Конструирал и фотофон и фонограф. Главно негово дело е „Механизам на говорот“. Телефон (од грчки: „теле“ (τηλέ) што значи „оддалечен“ и „фон“ (φωνος) што значи „звук“) е уред за комуникација на далеку, којшто се користи така што прима и пренесува звук (главно, човечки говор) од едно место на друго и обратно.

 

На 9.10.1967 година Во Собранието на СР Македонија , под претседателство на д-р МИлан Бартош, е одржана седница на Матичната комисија за формирање на Македонската академија на науките и уметностите , на која е извршено конституирање на МАНУ.

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) — национална научно-творечка установа основана на 23 февруари 1967година. За нејзин прв претседател бил избран Балже Конески.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.