Куларт кујна- Брзи триаголници со сирење (спанаќ)

2237

Брзи триаголници со сирење Брзи, едноставни
и превкусни триаголници готови за час.

На работната површина ја ставаме првата
кора и со лажица по малку насекаде капнуваме
од маслото и киселата вода.
Ја превиткуваме кората на половина и
повторно капнуваме.

Повторно ја превиткуваме уште еднаш и ја повторуваме постапката со масло и
кисела вода. На крајот од кората ставаме една лажичка фил и ја виткаме
За филот сирењето го дробиме ја додаваме киселата павлака и се убаво мешаме.
Доколку ви се малку масло и кисела вода ќе си дополните.
Ја повторуваме постапката со сите останат кори. Јајцето го матиме и додаваме една лажица сенф и се убаво мешаме, со ова со четка
ги премачкуваме триаголниците и потоа наросуваме со сусам. Триаголниците се печат во загреана рерна на 200 степени околу дваесет минути. Печени се оставаат малку да оладат и се конзумираат. Добар апетит!
Потребни состојки
500 гр. кори за пита
прелив
1 чаша масло
1 чаша кисела вода
Фил
200 гр сирење или изварка
5 лажици кисела павлака
1 јајце
1 лажица сенф и сусам

www. moirecepti.mk

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.