Доделени награди и признанија по повод светскиот Ден на книгата

85

Во НУ Библиотека Григор Прличев денеска, се одржа настан по повод 23 април, светскиот Ден на книгата и авторското право. Беа доделени и награди и признанија во повеќе категории.

Читател на годината – возрасни:
1. Љубомир Групчев – (150 прочитани книги)
2. Златка Петрушева – (132 прочитани книги)
3. Љупчо Петан – ( 128 прочитани книги)
– Читател на годината-деца:
1.Стефан Трајчески (60 прочитани книги)
2. Анастас Секулоски (52 прочитани книги)
3. Михаела Стефаноска (45 прочитани книги)
– Најмал читател е Павел Ристески (21.06.2021)
– Највозрасен читател е Благородна Тасевска – активен член (09.05.1932)
Најчитани 5 книги од македонски автори во возрасно одделение:
1. “Тајната на Алексови” – Наде Стојилковиќ
2. “Сопругата на детективот” – Мирјана Проданова
3. “Ќерката на дрвосечачот” – Наде Стојилковиќ
4. “Плачот на срната” – Срѓан Славенски
5. “Нечесна игра” – Верица Митева
Најчитани 5 книги од светски автори во возрасно одделение:
1. “ Сестрата на сонцето: приказната на Електра” – Лусинда Рајли
2. “Без каење” – Колин Хувер
3. “Улицата на светулките” – Кристин Хана
4. “Верити” – Колин Хувер
5. “Сурова љубов” – Колин Хувер
Најчитани 5 книги од македонски автори во детско одделение:
1.”Девојките на Марко” – Оливера Николова
2.”Големи и мали” – Бошко Смаќоски
3.”Гоце Делчев” – Ванчо Николески
4.”Збунети години” – Велко Неделковски
5.”Шеќерна приказна” – Славко Јаневски
Најчитани 5 книги од светски автори во детско одделение:
1. “Пајажината на Климентина” – Елвин Брунк Вајт
2. “Робинзон Крусо” – Даниел Дефо
3. “Хајди” – Јохана Шпири
4. “Петар Пан” – Метју Џејмс Бари
5. “Том Соер” – Марк Твен

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.