Лара и Ирина на Детска Евровизија 2022

364

Лара Трпческа, ќерката на пијанистот Симон Трпчески, и Ирина Давидовска ќе ја претставуваат Македонија на Детската Евровизија 2022 година во Ереван. Дуото беше избрано по отворената аудиција во студиото на МРТ. Пејачи на возраст од 9 до 14 години беа поканети од МРТ да поднесат пријава на аудицијата. За време на аудициите од нив беше побарано да изведат две песни по нивни избор. Ова е првпат кај нас да се одржува аудиции за Детска Евровизија, од 2019 година.
Лара и Ирина имаат рок од 30 дена од денеска да ја поднесат конечната верзија на учеството на Детската Евровизија до МРТ. Тие ќе можат да ги користат ресурсите обезбедени од МРТ.
“Дајте Музика” ја претставуваше Северна Македонија на Јуниорската Евровизија 2021 година во Париз, Франција. „ Green forces“ се пласираа на 9-тото место со вкупно 114 поени.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.