Манастирот Св. Илија Писокал во село Кален се подготвува за празникот Св. Константин и Елена

1244

Манастирот Св. Илија Писокал во село Кален, мариовско, се подготвува за празникот Св. Константин и Елена (3.јуни) за кога се очекуваат голем број верници.

Неуморните раце на иницијативниот одбор од манастирот постојано работат, а во пресрет на празникот тие дополнително го разубавија местото. Поставено е осветлување во дворот, а направија и големо македонско знаме кое ќе ги пречекува гостите. Во манастирот се гради и камбанаријата.

Фото маркукуле.мк

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.