четврток 22 октомври, 2020

КИНЕНОВА 2020 ги додели наградите на најдобрите филмови на фестивалот

Двете меѓународни жирија ги соопштија наградените филмови во сите натпреварувачки категории на петтото издание на Меѓународниот Филмски фестивал КИНЕНОВА 2020. Соопштувањето на победниците се одржа...

ОНЛАЈН ПРОМОЦИЈА НА КНИГАТА „КАСЕЛАТА ЗА СОНОТ МАКЕДОНСКИ“ ОД СНЕЖАНА АЛЕКСИЌ СТАНОЈЛОВИЌ

Во петокот нa 16.октомври, се одржа онлајн настан-претставување на поетската книга „Каселата за сонот македонски“ од поетесата Снежана Алексиќ Станојловиќ од Србија. Настанот беше еалзиран...

LICENTIA POETICA СО СЛАВИЦА ЦВЕТКОВА-Ме повикаа да стихувам белите води на Масалница ...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Славица (Мијалко) Цветкова е пензиониран просветен работник, публицист, поет, прозаист и драмски писател за деца и возрасни. Родена е во...

Чудесните илустрации на Кондовски пред љубопитните очи на децата и возрасните во просторот на...

Фестивалот „Литера“,  кој го организра Центарот за визуелна комуникација, вчеравечер во објектот на Мала станица, беше отворен со изложбата на единствениот македонски сликар Димитар...

LICENTIA POEICA со Аника Илијевска-Ѓорѓиева-..Сонцето врз тебе по мирисот не познава и под рака...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Аника Илијевска Ѓорѓиева е родена е на 3.3. 1972 година. Живее во Оризари, Кочани, а работи во администрацијата на Општина...

14 октомври во Кинотека – Доделување на наградата „Златен објектив“ 2020 на Коле...

Наградите „Златен објектив “  на гоиднешните добитници ќе им бидат врачени на церемонијата што ќе се одржи во просториите на Кинотеката на 14 октомври...
video

Документарниот филм „Каде припаѓаме?“, номиниран за „Кристална мечка“ на минатогодишниот филмски фестивал Берлинале,...

Поетскиот и интензивен документарен филм „Каде припаѓаме?“, кој ни прикажува како младите се борат со разделбата на нивните родители, вечерва од 21.00 часот се...

Денеска во Струга се одржа Послание во чест на писателот – Петко Шипинкаровски

Денеска во Домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга во организација на Културниот центар „Бран“ - Струга и Меѓународната ревија за литература „Бранувања“ се...

LICENTIA POETICA СО КИРО ГЕРАСИМОВ-…„Паднаа листовите, не роди ни полето, изгоре тревата под...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Киро Герасимов е новинар, поет, публицист и преведувач, роден е 1951 година во Кочани, Р. Македонија. Заврашил Филолошки факултет во...

2021-Година во чест на Великанот на македонската култура Блаже Конески

2021 година, Генералното собрание на Обединетите нации, ја прогласи за меѓународна година на мирот и довербата со цел да ги мобилизира напорите на меѓународната...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести