“Мајсторот за спомени“ во МКЦ

161
На 8 ноември, со почеток од 20 часот во МКЦ ќе биде премиерно одиграна претставата „Мајсторот за спомени“, авторска претстава на Јане Спасиќ, во продукција на независното театарско здружение Артопија.
„Мајсторот за спомени“ е театарската претстава по текст и режија на Јане Спасиќ, во продукција нанезависното здружение Артопија, која игра во Младинскиот културен центар – Скопје.
Успешен психотерапевт, со специфични методи на терапија, кои се состојат од менување на сеќавањата на своите пациенти, полека ги губи своите спомени. Преку неговата борба да ги зачува своите спомени, претставата ги истражува сеќавањата и нивната поврзаност со театарот и животот.
Екипа:
aвтор и режисер – Јане Спасиќ
Актери:
Ненад Митевски
Елена Кузманов
Мартин Јорданоски
Бојан Кирковски
Симона Спировска
Анастасија Аневска
Сценограф: Мартин Манев
Костимограф: Бранкица Јордановска
Дизајнер на светло: Владимир Димоски
Композитор: Дарија Андовска
Дизајнер: Матеја Николиќ
Маркетинг: Мартина Петреска
Продуцент: Филип Николовски
Билетите по цена од 300 денари се достапни на билетарницата во МКЦ и онлајн преку bileti.mkc.mk. Премиерата на претставата ќе се реализира согласно актуелните протоколи за организација на настани во затворен простор.
Претставата е финансиски поддржана од Министерство за култура.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.