180 млади од Македонија ќе нурнат во светот на филмот на...

Скопје, 06 октомври 2021: Филмски проекции, дискусии, креативни работилници по деветти пат ќе бидат дел од Филмскиот фестивал за деца и млади „Џифони Македонија“....

“Skopje Sounds Good” и “Skopje Calling” сепак ќе се одржат, на...

-Нашиот став е дека никогаш не треба да се предадеме и дека ако престане да се свири и пее, престанува и животот. Поради тоа,...

“Љубојна” со прво винил издание на филмска музика во Македонија

Македонската музичка сцена од неодамна е збогатена со ново винил издание. "Стела" е новото интересно уникатно македонско винил издание, кое влегува во категоријата must...

Гевгелија: И децата од претшколската возраст ја празнуваат Светската недела на...

(Гевгелија, 6 октомври 2021) Детските градинки од општина Гевгелија започнаа со активностите за одбележување на Светската недела на детето. Под мотото „Детето е дете...

Хедвиг Фејен, основач и директорка на биеналето „Манифеста“ ќе одржи предавање...

Утревечер (среда 6 октомври 2021) во 20 часот во Музејот на современата уметност – Скопје предавање ќе одржи Хедвиг Фејен (Холандија), основач и директорка...

Рамбо Амадеус на 20 ноември со концерт во Белград, и онлајн

Најпознатиот црногорски кантавтор Рамбо Амадеус најави дека во сабота, 20 ноември 2021 од 20 часот ќе одржи голем концерт во белградската Комбанк сала, во...