Одбележување на 5-ти Ноември – Меѓународен ден на Ромскиот јазик

74

Одбележувањето ќе биде во при УКИМ во Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ , Скопје, (Сала за состаноци) на 6 Ноември 2023 – Понеделник со почеток 10:00 часот.
„Ромскиот Јазик – Коренот на Ромскиот идентитет
06.11.2023 година – Филолошки факултет „Блаже Конески„ – Сала за состаноци

Агенда:

Модератор – Зоран Димов Координатор на Мрежата

– 10:00 – Интонирање на Химната на Р.С.Македонија и Ромската химна

– 10:05 – Поздравен говор:

– Методија Димовски – Ген.сек. на Влада на Р.С.Македонија

– Агим Нухиу – Заменик министер во МОН

– Љатифа Шиковска – Пратеничка во Собранието на РС Македонија

– Арбана Пашоли – Пратеничка во Собранието на РС Македонија

– Проф. д-р Биљана Ангелова – Ректор на УКИМ

– Проф. д-р Владимир Мартиновски – Декан на Гилолошки факултет „Блаже Конески„

– 10:45 – Вовед и мал историјат за значење на 5 Номеври Меѓународен ден на Ромите – м-р. Даниел Петровски

– 10:50 – Академски час за Ромскиот Јазик (Во овој дел учество ќе земат истакнати познавачи на ромскиот јазик – домашни и странски )

– Тема и дискусија: Значење и унапредување на ромскиот јазик

– Видео обраќање

– Проф. Георге Сарау – Романија – Видео обраќање

– Проф. Виктор Фридман – САД – Видео обраќање

– Севдија Д. Абдулова – Р.С.Македонија

– М-р Даниел Петровски – Р.С.Македонија

– Јусуке Суми – Јапонија

– Дискусија • Унапредување на употребата на Ромскиот јазик

– 11:45 – Доделување на 5-то Номевриски плакети за особен придонес во ромскиот јазик и литература

– 12:00 –Изложба „Ромскиот Јазик – Коренот на Ромскиот идентитет„ и освежување

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.